Državni zbor soglasno sprejel Zakon o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov
Državni zbor je v petek, 17. julija 2015, sprejel Zakon o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov z 59 glasovi za in nobenim proti. Zakon sodi v paket ukrepov za pomoč socialno najšibkejšim državljanom Republike Slovenije.
Zakon bo omogoči upnikom in dolžnikom, da bodo sporazumno odpisali dolg brez davčnih posledic. Podjetja torej ne bodo plačevala DDV-ja, posamezniki pa ne akontacije dohodnine. Odpisovali bodo eno leto stare dolgove oziroma dolgove, ki so nastali pred letom 2014.
Sporazum o odpustu dolga bo lahko sklenjen med 1. avgusta 2015 in 31. januarja 2016. Prosilci bodo obrazec, ki bo objavljen na spletni strani in dostopen na centrih za socialno delo, humanitarnih organizacijah Karitas, Rdeči križ, Zveza prijateljev mladine, prinesli v podjetje. Podjetje bo preverilo upravičenca in jim odpisalo dolg.
Paket ukrepov za pomoč socialno najšibkejšim vključuje tri ključna področja: odpis dolgov, reševanje problematike deložiranih družin in reševanje težav z bančnimi računi (odpiranje, zapiranje, poslovanje).
Odpis dolgov - kriteriji:
Fizična oseba, ki ima dolg do upnika in je kadarkoli v obdobju med 1. 1. 2015 in 30. 6. 2015 prejemnica oziroma prejemnik:
- denarne socialne pomoči ali
- varstvenega dodatka ali
- veteranskega dodatka ali
- otroškega dodatka iz 1. oziroma 2. dohodkovnega razreda ali
- otroškega dodatka v 3. dohodkovnem razredu in je hkrati katerakoli oseba navedena v odločbi o pravici do otroškega dodatka tudi prejemnik dodatka za nego otroka oziroma dodatka za veliko družino.
Deložacije:
Reševanje problematike deložiranih družin se je MDDSZ lotili skupaj z Rdečim križem Slovenije, Slovensko Karitas in Zvezo prijateljev mladine Slovenije ter republiškim stanovanjskim skladom. Deložirani bodo lahko začasno nastanjeni v 12 nezasedenih stanovanjih sklada.
Reševanje problematike zaračunavanja stroškov povezanih z vpogledom v tekoče račune
Številni prejemniki socialnih transferjev se srečujejo s situacijo, ko jim banke zaračunavajo nadomestilo za izvrševanje sklepov o izvršbi in zavarovanju v skladu z Zakonom o plačilnih storitvah in sistemih. Gre za sredstva, ki so namenjena osnovnim stroškom za preživetje.
Socialna novela Zakona o izvršbi in zavarovanju
Po spremembi Zakona o izvršbi in zavarovanju prejemnikom socialnih pomoči ti prejemki v celoti ostanejo. Iz izvršbe je izvzet tudi veteranski dodatek - nanj se lahko z izvršbo poseže le v primeru izvršbe zaradi neplačevanja zakonite preživnine.